GEMİ İNŞA

HABERLER

 • TCG AKIN(A-584) Türk Deniz Kuvvetlerinin Filosunda
  TCG AKIN(A-584) Türk Deniz Kuvvetlerinin Filosunda

  Kurtarma ve Yedekleme Gemisi TCG AKIN 29 Aralık 2017 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Sn. Adnan ÖZBAL’ın katılımlarıyla gerçekleşen törende, Deniz Kuvvetlerimize teslim edilmiştir.

  Kurtarma ve Yedekleme Gemileri Projesi kapsamındaki TCG AKIN; Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi TCG ALEMDAR, Kurtarma ve Yedekleme Gemisi TCG IŞIN’ın ardından, 2017 yılı içerisinde İstanbul Tersanesi tarafından donanmaya teslim edilen 3. gemidir.

  Tersanemize bu gururu yaşatan TCG AKIN (A-584)'ın pruvası neta, denizleri sakin, bahtı açık olsun!

 • DYNAMIC MONARCH-17 TATBİKATI
  DYNAMIC MONARCH-17 TATBİKATI

  MOSHIP TCG Alemdar’ın 08 – 22 Eylül 2017 tarihlerinde katıldığı NATO Bünyesinde gerçekleşen DYNAMIC MONARCH-17 Tatbikatı Marmaris’te icra edilmiştir.

  Tatbikat özellikle TCG ALEMDAR üzerinde bulunan Türk ve ABD Kurtarma sistemlerinin başarıyla icra etmiş olduğu deniz dibinde oturmuş durumda yaklaşık 90 metre derinlikteki denizaltından personel transferi konularında tam bir işbirliği ve başarıyla icra edilmiştir.

  Uçaktan atlayan paraşüt timlerinin kurtarılması, denizaltından personel kurtarılması, TCG Alemdar’ın üstün hastane ve tıbbi imkanları ile müdahale ve helikopter ile sevk konuları eğitimi ile dalış eğitimleri icra edilmiştir.

  NATO NSRS SRV aracı, İtalyan SRC aracı, ABD Kurtarma Çanı, Türk Deniz Kuvvetlerine ait Kurtarma Çanı, ADS (atmosferik Diving Suit) ve ROV Uzaktan Kumandalı Sualtı Arazı başarı ile kullanılmıştır. 

 • MTA ORUÇ REİS Teslim Edildi
  MTA ORUÇ REİS Teslim Edildi

  SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİ MTA ORUÇ REİS, 23 Haziran 2017 Tarihinde MTA Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmiş ve ülkemize hizmet etmek üzere görevine başlamıştır.

 • Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin Aquilina Istanbul Tersanesi’ni Ziyaret etti
  Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin Aquilina Istanbul Tersanesi’ni Ziyaret etti

  Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin AQUILINA ve beraberindeki heyet, 17 Şubat 2016 tarihinde Istanbul Tersanesi’nde ziyaretlerde bulundu.

  Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin AQUILINA, İstanbul Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ertan ŞENER ve İstanbul Tersanesi Genel Müdürü Dr. Tarık VARile birlikte Malta Cumhuriyeti ve İstanbul Tersanesi arasındaki potansiyel işbirliklerinin değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirdi.

 • İtalya Büyükelçisi Sayın Luigi MATTIOLO Istanbul Tersanesi’ni Ziyaret etti
  İtalya Büyükelçisi Sayın Luigi MATTIOLO Istanbul Tersanesi’ni Ziyaret etti

  İtalya Büyükelçisi Luigi MATTIOLO, 12Mart 2016 tarihinde Istanbul Tersanesi’nde ziyaretlerde bulundu.

  İtalya Büyükelçisi Luigi MATTIOLO, İstanbul Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Macit Arıcı ve İstanbul Tersanesi Genel Müdürü Dr. Tarık VARile birlikte İtalya Cumhuriyeti ve İstanbul Tersanesi arasındaki potansiyel iş birliklerinin değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirdi.

 • T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın Ziyareti
  T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın Ziyareti

  Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) işbirliğinde  sözleşmesi imzalanan Sismik Araştırma Gemisi MTA Oruç Reis hizmete girmeden önce,  07 Nisan 2017 Cuma Günü T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Berat Albayrak tarafından tersanemizde ziyaret edildi. 

 • TCG ALEMDAR TESLİM EDİLDİ
  TCG ALEMDAR TESLİM EDİLDİ

  28 Ocak 2017 tarihinde, Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU’nun katılımlarıyla gerçekleşen teslim töreninde Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi TCG ALEMDAR, Deniz Kuvvetlerimize teslim edildi.

 • TCG IŞIN Teslim Edildi
  TCG IŞIN Teslim Edildi

  Kurtarma ve Yedekleme Gemisi TCG IŞIN 22 Temmuz 2017 Tarihinde Deniz Kuvvetlerimize teslim edildi. 

 • Suudi Arabistan Heyet Ziyareti
  Suudi Arabistan Heyet Ziyareti

  Suudi Arabistan Heyeti, Milli Savunma Bakanlığı SSDİ Daire Başkanlığı ve Klt. Ynt. Daire Başkanlığı refakatinde, 25.03.2016 tarihinde İstanbul Tersanesi’ni ziyaret etti.

  Savunma Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Daire Başkanı Tümgeneral Adel Abdullah ALRUMAIH, Tümgeneral Khalid Safar ALGHAMDI, Askeri Ataşe Tuğamiral Khalid Hussain ALASSAF beraberindeki Suudi Arabistan Heyeti İstanbul Tersanesi yöneticileri ve çalışanları tarafından ağırlanarak, mevcut projeler gezdirildi.

 • SİSMİK ARAŞTRMA GEMİSİ MTA TURKUAZ DENİZE İNDİ
  SİSMİK ARAŞTRMA GEMİSİ MTA TURKUAZ DENİZE İNDİ

  MTA Genel Müdürlüğü'nün ihtiyacına binaen Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında 24 Nisan 2012 tarihinde sözleşmesi imzalanan Sismik Araştırma Gemisi "MTA TURKUAZ" 28 Mart 2015 tarihinde denize indi.

   

 • İstanbul Tersanesi High Tech Port by Müsiad Katar fuarında – Salon: 9, Stand: 202B
  İstanbul Tersanesi High Tech Port by Müsiad Katar fuarında – Salon: 9, Stand: 202B

  High Tech Port by MÜSİAD Katar ile Türkiye’nin en konsept pazar geliştirme projesi 2015 yılında Katar’da gerçekleştirilecektir. Türkiye’de üretilen yüksek, ileri ve stratejik teknolojiler Katar ve Körfez bölgesindeki pazar ile buluşacaktır. T.C. Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan ve T.C. Başbakanı Sn. Ahmet Davutoğlu’nun himayelerinde gerçekleştirilen High Tech Port by MÜSİAD; MÜSİAD ve T.C. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ortaklığıyla düzenlenmektedir.

  High Tech Port by MÜSİAD ilk kez 2014 yılında 15.MÜSİAD Uluslararası Fuarı’nda İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Açılışını T.C. Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı High Tech Port by MÜSİAD, 102 ülkeden 7152 yabancı iş adamı ve 120 bin yerli ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiştir.

  High Tech Port by MÜSİAD; 6-8 Ekim 2015 tarihleri arasında Katar Ulusal Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.

 • NOR SHIPPING 02-05 HAZİRAN 2015
  NOR SHIPPING 02-05 HAZİRAN 2015

  İstanbul Tersanesi, 02-05 Haziran tarihleri arasında, her iki senede bir Norveç'te gerçekleşen Norshipping fuarına katılıyor. (Salon D – Stant: D01-34b)

 • OTOMELARA İLE ANLAŞMA İMZALANDI
  OTOMELARA İLE ANLAŞMA İMZALANDI

  Istanbul Tersanesi ve savunma sanayide aktif rol oynayan silah üreticisi İtalyan firma Otomelara arasında IDEF’15 fuarı sırasında anlaşma imzalandı.

 • İSTANBUL TERSANESİ IDEF 2015'TE Salon:5 – Stand 505
  İSTANBUL TERSANESİ IDEF 2015'TE Salon:5 – Stand 505

  IDEF 2015, 12'nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 5–8 Mayıs 2015 tarihlerinde, T.C. Milli Savunma Bakanlığı himaye ve desteğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece, İstanbul'da hazırlanacaktır.

  1993 yılından itibaren iki senede bir tekli yıllarda icra edilmekte olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, katılımcı ülkeler arasında dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

  Savunma sanayii ile doğrudan ve dolaylı ilişkili tüm sanayi dallarını kapsamakta olan IDEF, ülkemiz için olduğu kadar, diğer katılımcı ülkeler ile savunma sanayii şirketleri için de önemli bir tanıtım merkezi ve uluslararası pazar konumundadır. Katılımcı ülke, heyet ve firma sayısını yıllar itibariyle artıran IDEF, bölgemizin birinci fuarıdır ve dünyanın en büyük dört savunma sanayi fuarından biri konumundadır.

 • AVRUPA SINIR GÜVENLİĞİ, SNR-17 BOTLARINA EMANET EDİLDİ
  AVRUPA SINIR GÜVENLİĞİ, SNR-17 BOTLARINA EMANET EDİLDİ

  5 SNR 17 botunun tamamı büyük bir başarı ile Kasım 2010'da Romanya Sınır Polisi'ne devredildi. İstanbul Tersanesi, tamamı Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bir projede, SNR-17 botlarını teslim etmekten gurur duymaktadır.